Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Mándli Attila 2010-02-17 12:37 [5244]
Tisztelt Ügyvéd Nő/Úr! Szeretnék megvásárolni a belvárosban egy pincehelyiséget. Ez egy társasházi épületben található, „külsős” (nem társasházi lakó) magántulajdonában lévő ingatlan. Bejegyzése szerint pince szintű üzlethelyiség, jelenleg varroda, szolgáltató tevékenység folyik benne. Én terveim szerint zenei hangstúdiót szeretnék kialakítani. Ez szintén szolgáltató tevékenység, és nem működési engedélyköteles. Természetesen szükség lesz a helyiség teljes hangszigetelésére, ami egy belső könnyűszerkezetes felépítményt jelent, ami egy nem építési engedélyköteles átalakítás. A kérdésem arra vonatkozna, hogy ez a fajta tevékenység változás funkcióváltást okoz-e a társasházi törvény szerint, illetve mit is jelent konkrétan a funkcióváltás (18.§:helyiség használata, hasznosítása módjának megváltoztatása), mert ezt nem látom sehol meghatározva. A legtöbb helyen a helyiségek funkcionális besorolásaként a következők szerepelnek:  lakás, iroda, műhely, raktár, üzlet, egyéb stb…. Ezek szerint a funkció azért nem annyira specifikus kategória. Ez a helyiség jelenleg üzlet, ezután is az lenne, csak a konkrét szolgáltatás változik. Ha megvalósul a funkcióváltás ilyen érteleben, akkor a következő idézett cikkely értelmezésében kérnék segítséget, mert találkoztam többfélével még jogászok esetében is. „18. § (1) Lakóépület esetén a társasház közgyűlése megtilthatja a külön tulajdonban lévő nem lakás céljára szolgáló helyiség használata, hasznosítása módjának megváltoztatását, ha az a társasház működését vagy a lakhatás nyugalmát zavarná.“ Arra gondolok, hogy az én értelmezésemben (bár ez csak sokadik olvasás után alakult ki) a közgyűlés arról szavaz, hogy hozzájárul-e a funkcióváltáshoz, amennyiben az zavaró hatású, nem pedig arról, hogy az zavaró-e (leírva legalábbis ez van). Azt pedig, hogy mi a zavaró nem szubjektív ítéletek alapján kell elbírálni, hanem a vonatkozó jogszabályok alapján (itt pl. zaj és rezgésvédelem stb…). Tapasztalatom szerint ugyanis a közös képviselők ezt általában úgy értelmezik, hogy a lakók eldönthetik, hogy zavaró-e, és ezek alapján engedélyezik-e az adott tevékenységet, holott a törvény nem így szól. Elnézést, hogy sugallom az általam kívánt értelmezést, ez azért van, mert a magyar nyelv szintjén ez ezt jelenti, de a gyakorlat homlokegyenest mást mutat, a jogalkotó szándékát meg nem ismerem, sem pedig a gyakorlatot, hogy ilyenkor mi van. Köszönöv válaszukat, Tisztelettel, M.Attila

Tisztelt Kérdező! Az én álláspontom szerint amennyiben továbbra is üzlethelyiségként kívánja hasznosítani az ingatlant, ráadásul nem engedélyköteles tevékenységet folytat, abban az esetben nem történik funkcióváltozás, amely a közgyűlés hatáskörébe utalna bármilyen kérdést, akár az idézett törvényi rendelkezés alapján. Ha a hangstúdióval nem sérti a társasházi együttélés íratlan szabályait, azzal nem nem zavarja a lakókat, akkor mindenféle hozzájárulás nélkül gyakorolható a tervezett tevékenység. Megjegyzem, hogy ha "túl hangos" a tevékenység, akkor a ház akár a 18.§ szerinti jogát is gyakorolhatja utólag is, de a zavarás itt inkább szubjektív kategória - ellentétben az Ön értelmezésével. Javaslom, hogy a házzal, közös képviselővel teljességgel együttműködve - a későbbi viták elkerülésére - , de a közgyűlést lehetőleg kihagyva vágjon bele az előkészítésbe, akár előzetes nyilatkozatban vállalva, hogy senkit nem fog zavarni.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer