Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Dobrovitz Klára 2009-09-22 20:56 [5102]
Tisztelt Oline Jogász! A tanácsát szeretném kérni egy hagyatéki ügyben. Édesanyám 1994 februárjában elhunyt. Hagyatéki tárgyalás csak a családi házról volt. Sem ingóságokról sem édesapámmal közösen vásárolt szőlőről (1988-ban vásárolták) majd a ráépített présházról nem volt, mert az apukám nevén szerepelt, de közösen vásárolták és építették és művelték. Édesapám 1995-ben újra megházasodott. 2009. augusztusában sajnos édesapám is elhunyt, végrendeletet írt, aminek tartalmát nem ismerem és még nem volt hagyatéki eljárás sem. Azután érdeklődnék, hogy a szőlőből és a présházból ennyi év után igényelhetem-e az anyai részt, így hogy már édesapám sem él. Ezt azért kérdezem, mert lehet, hogy a végrendeletében a mostani feleségét jelölte meg örökösnek, amivel nekem semmi bajom mert ez az ő döntése. Bár anyukám nem lett bejegyezve annak idején tulajdonosnak így nem szeretném, ha idegen kapná meg az ő részét. És mi a helyzet az ingóságokkal kapcsolatban? Az új feleség a szüleim által közösen vásárolt bútorok között élt, tulajdonképpen a személyes dolgain kívül (ruházat) semmit nem hozott magával. Ha édesapám a végrendeletében másokat jelölt meg örökösnek pl. a szőlőre akkor kérhetem-e a kötelesrészemet és ezt a hagyatéki eljáráson kell-e megtennem? Köszönöm segítségét! Üdvözlettel: Dobrovitz Klára

Tisztelt Kérdező! A szőlőingatlan tekintetében a hagyatéki eljárás megismétlését kell kérni az édesanyja halálakor eljáró közjegyzőtől, arra hivatkozással, hogy olyan vagyontárgy merült fel, amely a házassági közös vagyonba tartozott. Az ingóságok tekintetében ugyanez a helyzet, bár ott nehezebb a bizonyítás, tekintettel arra, hogy leltár nem vagy nehezebben készíthető, illetve valamilyen módon igazolni kell, hogy az ingóságok a szülei vagyonközösségét képezték. Az ingóságokról listát kell készíteni, azok valószínűsíthető értékével együtt, amelyre hivatkozással kell kérni a hagyatéki eljárás megismétlését. Édesapja hagyatéki eljárásában kérheti kötelesrész megállapítását, amennyiben a végrendelet szerint Ön nem örökös. A kötelesrész mértéke a fele annak, amelyet egyébként leszármazóként örökölne. Célszerű igényeit akkor előterjeszteni, ha végrendelet és annak tartalma ismertté vált.

tisztelettel:
Dr. Bagó-Rónai Ivett



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer