Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Katona Krisztina 2009-06-25 09:16 [5002]
Tisztelt Hölgyem/Uram! Együtt élek kb. egy éve a párommal és van egy 16 hónapos kislányunk. Belevágtunk egy nagyobb házfelújításba, amely a párom nagyszüleié, amire 3,5 millió forint kölcsönt vettünk fel, az én tulajdonomban lévő lakásra. Az a gondom, hogyha esetleg "elválnak" útjaink, én szeretném, ha a birtokomban lenne egy szerződés, amivel bizonyítom, hogy ezt az összeget erre a házra költöttük, és azt ebben az esetben szeretném visszakapni. Ha én megírom a szerződést, két tanú, a párom, a nagyszülei és én is aláírom, azzal fordulhatok-e bírósághoz, ha nem akarják nekem visszafizetni a kölcsönt? Illetve abban az esetben, ha a párom nevén nincsen semmi, csak a nagyszüleién, akkor kit kellene megneveznem adósnak, a nagyszülőket célszerűbb? Mi történik akkor, ha a nagyszülők elhaláloznak, az örökösök öröklik egy ilyen szerződés alapján (amit ügyvéd nem hitelesít) az adósságot is és követelhetem azt tőlük is? Vagy jobb lenne ügyvéddel hitelesített okiratot készíteni? Az az igazság, hogy ez a felállás még változhat (lehet, hogy eladom azt a lakást, és akkor teljesen más kellene szerepeljen a papírokon, de addig is szeretném, ha lenne valamim róla). Segítségüket előre is köszönöm!

Kedves Kérdező ! Teljes bizonyító erejű magánokirat tartalmi követelményei az alábbiak a Pp. értelmében: 196. § (1) A magánokirat az ellenkező bebizonyításáig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot megtette, illetőleg elfogadta, vagy magára kötelezőnek ismerte el, feltéve, hogy az alábbi feltételek valamelyike fennáll: a) a kiállító az okiratot sajátkezűleg írta és aláírta; b) két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának ismerte el; az okiraton a tanúk lakóhelyét (címét) is fel kell tüntetni; c) a kiállító aláírása vagy kézjegye az okiraton bíróilag vagy közjegyzőileg hitelesítve van; d) a gazdálkodó szervezet által üzleti körében kiállított okiratot szabályszerűen aláírták; e) ügyvéd (jogtanácsos) az általa készített okirat szabályszerű ellenjegyzésével bizonyítja, hogy a kiállító a nem általa írt okiratot előtte írta alá, vagy aláírását előtte saját kezű aláírásának ismerte el, illetőleg a kiállító minősített elektronikus aláírásával aláírt elektronikus okirat tartalma az ügyvéd által készített elektronikus okiratéval megegyezik; f) az elektronikus okiraton kiállítója minősített elektronikus aláírást helyezett el. A jogszabály alapján nem kell ügyvédi közreműködés az okirathoz, elegendő ha a szerződő felek és két tanú aláírja. A tanúk a nevüket olvashatóan tüntessék fel, nevük mellett a lakcímük is szerepeljen. A helyzet specialitása miatt viszont ajánlom ügyvéd igénybevételét, helyesen szerepeljenek a főbb szerződési pontok és tényleg behajtható legyen a tartozás, végig tudják gondolni, a kölcsön szerződés vagy a házassági szerződés a legcélszerűbb. Készíthetnek ugyanis házassági szerződést vagy kölcsön szerződést is, mivel válás esetére szeretné az anyagi dolgokat rendezni, így célszerű házassági szerződést készíteni, aminek ez a funkciója. Egyebeken kívül rögzítsék, hogy válás esetén Önnek jár 3,5 millió forint. Kölcsönszerződésnél a kölcsön lejáratának idejét meg kell határozni, mivel csak az esetleges válásról van szó, konkrét időpont nincs, így a lejárathoz azt kell írni, hogy váláskor jár vissza, akkor lesz esedékes a tartozás visszafizetése. Válásról van szó, így az adós a férje lehet a házassági szerződésben, kölcsönszerződésben a szülők is lehetnek adósok a férje helyett. Mind két esetben lehetséges, hogy az adós a férje, a nagyszülők pedig kezességet vállalnak a tartozásért, így ha a férjén nem lehet behajtani, a nagyszülőkön végrehajtható. A kezesség személyhez kötött, így ha a kezességet vállaló nagyszülők meghalnak, a felelősségvállalásuk nem öröklődik. Ha azonban adósként kölcsönszerződésben vállalják a kölcsön visszafizetését, haláluk esetén a tartozás öröklődik.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer