Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Szepesi Éva 2009-06-03 21:42 [4980]
Tisztelt Ügyvédnő! A korábbiakban kérdéssel fordultam Önhöz, 4866-os számú kérdéssel. Ennek kiegészítéseként szeretnék újabb segítséget kérni, mivel egy kérdés, amire csak most derült fény, nem világos. Jelenleg munkaviszonyban állok, a arokkantsági nyugdíj megállapítása iránti per folyamatban van, a kirendelt szakértő azt állapította meg, hogy az öek 50%-ot eléri, és rehabilitációmat nem javasolta. Lépéseket tettem munkáltatóm felé alkalmatlanságom okán történő felmentésem érdekében. Munkáltatóm nyilatkoztatott, hogy rendelkezem-e egy adott végzettséggel, mert kizárólag ennek birtokában tud foglalkoztatni. Ilyennel nem rendelkezem, de erről még nem tájékoztattam. Közalkalmazott vagyok, elméletileg jogosult lennék vgkielégítésre, azonban most vettem észre a jogszabályban, hogy ha nyugdíjasnak minősülök, végkielégítés nem jár. 28-án, most csütörtökön lesz a tárgyalás, ahol várhatóan a rokkantságot megállapító ítélet születik, befolyással lehet-e ez azt követően megszüntetendő munkaviszonyomra és végkielégítésemre? A perben a bíró célzott rá, hogy a nyugdíjfolyósító határozata nem tartalmazott indokolást rehabilitálhatóságomra vonatkozóan, azt mondta, ő ebben a témában indulna el.. Én ezt a felvetést nem értettem, mivel az orvosi szakvélemény tartalmazza, hogy rehabilitációm nem javasolt az öek 45 %-os mértéke miatt. Leírják tovább, hogy jelenlegki vagy korábbi, illetve képzettségemnek megfelelő munkakörben nem vagyok alkalmas foglalkoztatásra. Lehet, hogy a bíró arra célzott, hogy ez nem indokolás a szakértő részéről, hogy az öek miatt nem javasolt a rehabilitáció és orvosi indokokat kellett volna megjelölnie? Lenne még egy kérdésem, szeretek Öntől kérdezni, nagy elismeréssel olvasom válaszait. Hol lehet ilyen beható ismeretekre szert tenni? Jogászként van esetleg ilyen képzés, vagy tanít Ön valahol? Köszönettel és üdvözlettel: Szepesi Éva

Kedves Kérdező ! Mint a korábbi válaszomban írtam, felmentési járandóságait befolyásolja, hogy a jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül e. A rokkantsági nyugdíj tekintetében attól az időponttól minősül nyugdíjasnak, amikortól a rokkantnyugdíjat megállapítják. A felmentést alapozhatják arra, hogy nyugdíjasnak minősül illetve arra is, hogy tartósan alkalmatlan. Nem írta, hogy az üzemorvos mit állapított meg, eljárást lefolytatták e. A lényegen azonban nem változtat ha felmentik, mert ha a nyugdíjat még a jogviszony alatt megállapítják akkor végkielégítésre nem lesz jogosult. Természetesen míg jogviszonyban áll, a rokkant nyugdíjat nem folyósítják, majd csak a jogviszony megszűnése után. A jogviszonyát tehát a rokkantságot megállapító ítélet úgy befolyásolja, hogy a munkáltató a Kjt. 30. § (1) d) pontja alapján mentheti fel, felmentési idő és arra átlagilletmény jár, végkielégítés viszont nem. Ebben az esetben viszont nem terheli a munkáltatót munkakör felajánlási kötelezettség, csak az egészségügyi alkalmatlanság esetén, de ilyenkor is nyilatkozhat úgy, hogy nem él a felajánlás lehetőségével (még a munkakör keresése előtt kell nyilatkozni). A munkáltató ezek szerint –egyenlőre-nem a d) pont, hanem a c) pont alapján készül a felmentést kiadni. Valószínűleg az ítélet után rokkantnyugdíjra alapozva fogja a felmentést kiadni, nem tartós alkalmatlanságra hivatkozva. A bíró iránymutatását én sem értem, alapvetően azt nem értem, hogy miért mondta, ha rokkantságnak helyt adó ítéletet hoz, hisz Ön ezt szerette volna. Elutasító határozatnál tudom elképzelni, hogy a felülvizsgálathoz segítséget nyújt, mibe kapaszkodjon, mit kifogásoljon. A szakvéleménynek tartalmaznia kell az orvosi indokokat, kódszámmal és betegségek megjelölésével, amik kiadják a munkaképesség csökkenést, lehet, hogy az összefoglalójában már nem sorolta fel a szakértő a betegségeket. Ez utóbbiban ténylegesen nem tudok segítséget nyújtani, mert nem ismerem a szakvéleményt, pontos kereseti kérelmét, így nem látom át mire utalt a bíró. A legutolsó megtisztelő kérdésére pedig a válaszom, hogy elvégeztem 2,5 éves munkajogi szakjogász képzést az egyetem után, munkajogra specializálódtam, de legtöbb ismeretet a gyakorlatból szerzem és persze a jogszabályváltozások folyamatos figyelemmel kísérése is elengedhetetlen.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer