Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Feri 2009-03-02 23:49 [4882]
Tisztelt Online Jogász! Szabadság kiadásával kapcsolatban lenne munkajogi kérdésem, h a válasz alapján el tudjam dönteni, érdemes-e munkajogi vitát kezdeményezni. A vonatkozó jogszabályokat átolvastam, de másképp értelmezem én és a munkáltató is... Munkáltató cégem az év minden napján működik. Munkarendünk 12 órás, 7 illetve 19 órás kezdéssel. A szabadságot a jogszabálynak megfelelően 8órás normál munkanapra adják ki, a törvényes munkaidőt hathavi keretben tartják nyilván. Kérdéseim: éjszakás műszakot követő napra lehet-e szabadságot kiirni, hiszen aznap már 7 órát dolgoztunk... A szabadság kiadásánál az MT szerint másképpen kell eljárni aszerint h a munkaidő beosztás heti kettő vagy több pihenőnapot biztosít. A munkáltatónk a beosztásban havonta kijelöli a pihenőnapokat - heti kettőt - a többi pihenőnapot elnevezte "szolgálat mentes nap"nak. Ennek következtében a munkaszüneti napokra (pirosbetűs ünnepnap) is kiirja a szabadságot. Utolsó kérdésem: az éjszakás műszak utáni nap lehet-e kijelölt hétvégi pihenőnap? Válaszát várva üdvözlettel: Feri

Kedves Kérdező ! 1.) Az Mt. 117. §(1) bekezdés i) pontja adja meg a pihenőnap fogalmát: a naptári nap nulla órától huszonnégy óráig tartó időszak, vagy három- és négyműszakos munkarendben, továbbá a megszakítás nélkül működő munkáltató, illetve az ilyen munkakörben foglalkoztatott munkavállaló esetében - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek eltérő megállapodása hiányában - a következő műszak megkezdését megelőző huszonnégy óra. A munkarendre csupán azt írta, hogy 12 órás, de ebből nem derül ki, hogy a munkáltató megszakítás nélkül működik e, az viszont látszik, hogy Ön nem 3-4 műszakban van foglalkoztatva, csak kettőben. Ha a munkáltató nem folyamatos munkarendű, akkor a pihenőnapot 0 órától 24 óráig kell kiadni, tehát az éjszakai műszak után nem lehet közvetlenül megkezdeni a pihenőnapot, ellenkező esetben az éjszakai műszak után kiadható összefüggő 24 óra pihenőnapként. 2.) Munkaszüneti napra nem lehet szabadságot kiírni, a piros betűs napokat a bérjegyzéken nem szabadságként hanem munkaszüneti napként kell feltüntetni, amire távolléti díj jár. A szabadság és a munkaszüneti nap két külön fogalom, az éves munkaszüneti napokat az Mt. 125. §-a sorolja fel. A munkáltató tehát jogszerűtlenül jár el, ha szabadságot ír ki ezen napokra. Az Mt. 135. § (2) bekezdése is azt tartalmazza, hogy a heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidőbeosztás esetén a szabadság kiadása tekintetében a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkavállaló két pihenőnapját, valamint a munkaszüneti napot. 3.) A munkavállalónak két pihenőnap jár, de dolgozhat olyan munkaidő-beosztásban amikor a két pihenőnapon kívül is van szabadnapja, erre az esetre az Mt. a következőt írja: Amennyiben heti kettőnél több pihenőnapot biztosító munkaidő beosztásban dolgozik a munkavállaló, akkor heti két pihenőnapján felüli az ún. szabad napjára is szabadságot kell kiírni. 4.) Szabadságot olyan napra lehet kiírni amikor a munkavállalót munkavégzési kötelezettség terhelné. A szabadság munkanapra jár és nem lehet munkaórákban számolni. Ha végez az éjszakai műszakkal reggel 7-kor és este 19-kor kezdene újra dolgozni reggel 7 óráig, akkor a munkanap 19 órától tart 7 óráig, így a szabadság erre az időre adható ki. A reggel 7-tól este 19-ig terjedő idő napi pihenőidő és nem szabadság.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer