Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Breda 2008-09-14 20:56 [4095]
Tisztelt Online Jogász! Tanácsot szeretnék kérni esetemben. 1982 március 19-e óta rendelkezem munkaviszonnyal. Pedagógusi éveim után 1996 január 1-től dolgoztam a volt Határőrségnél közalkalmazotti állományban, mint operátor. 1999 december 1-én megszűntették operátori munkaköröm és miniszteri engedéllyel, (35 év feletti korra való tekintettel), néhány kolléganőmmel együtt hivatásos állományba kerültem. Több átszervezésen túljutva jelenleg rendőrségi kötelékben is, hivatásosként dolgozom. A jelenlegi, módosított, rám vonatkozó HSZT. törvény azonban nagyon hátrányos helyzetbe juttatott a nyugdíjazás szempontjából. 25 év szolgálati évet határoz meg számomra is, mint a fiatal pályakezdőknek. Holott én már most rendelkezem 25 év munkaviszonnyal és közel 50 az éveim száma, de sajnos szolgálati évből még csak 10 esztendőm van. Kolléganőim közül sokan már 50 - 55 évesek mégsem tudnak nyugdíjba vonulni. Ugyanakkor nálam sokkal fiatalabb generációk, 35- 40 éves kollégák mennek mellettem nyugdíjba. Ezt nagyon nehéz megélni. Tán jogos a kérdésem: Hol van itt az igazság? Miért várnak el tőlem 30 - 35 - 40 éves munkaviszonyt, míg másoknak elég csupán 25 év belőle? Tisztelt Ügyvédnő/Ügyvédúr! Tisztelettel kérem tanácsát ezügyben. Van e számomra valami támpont, törvényadta lehetőség, más jellegű segítség, esetleges méltányosság, ami hozzásegít ahhoz, hogy még 57 (később 60) éves korom előtt én is nyugdíjas lehessek. Kérem adjon tanácsot, kihez fordulhatnék! Köszönettel: Breda

Kedves Kérdező ! Sajnos nem tudok bíztató választ írni, a Hszt. egyértelműen fogalmaz a szolgálati nyugdíj kapcsán. A Hszt. 181. § (1) bekezdése mondja meg, hogy a hivatásos állomány tagját - saját jogán – milyen nyugdíj illeti meg:szolgálati nyugdíj, rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj illeti meg, és magánnyugdíjra szerezhet jogosultságot. A rendőrök a szolgálati nyugdíj szabályait a Hszt. 182-184.§-a szabályozza, mely szerint: A hivatásos állomány tagja szolgálati nyugdíjra jogosult 25 év tényleges szolgálati viszonyban eltöltött szolgálati idő után. Egy esetben nem kell a 25 év szolgálati idő csak 10 év: A hivatásos állomány tagja szolgálati nyugdíjra jogosult 25 év tényleges szolgálati viszonyban eltöltött szolgálati idő előtt is, ha a hivatásos szolgálat 52. §-ban meghatározott felső korhatárának elérésekor tényleges szolgálati viszonyban legalább 10 évet eltöltött, és rendelkezik a társadalombiztosítási szabályok szerint számított 25 év szolgálati idővel. Az 52. § értelmében a hivatásos szolgálat felső korhatára a férfiak öregségi nyugdíjkorhatáránál 5 évvel alacsonyabb életkor betöltése. A férfiak öregségi nyugdíjkorhatára 62 év, így a 62 év-5 év alapján 57 évesen mehet el szolgálati nyugdíjba, hiszen ekkor már 17 év szolgálati ideje lesz és több lesz a tb szerinti szolgálati ideje is 25 évnél. Más eltérő szabály nincs, sajnos nem a tb szerinti szolgálati idő, hanem a Hszt. szerinti szolgálati idő számít. A Hszt. 39. § (1) és (3) bekezdése pedig azt mondja, hogy A szolgálati viszony a hivatásos állományba való felvétellel és annak elfogadásával határozatlan időre létesül. A hivatásos állománybavételről készült kinevezési okmánynak tartalmaznia kell a szolgálati viszonyra vonatkozó minden lényeges adatot, így különösen a szolgálati viszony kezdetét. Tehát a kinevezésétől számítódik a tényleges szolgálati idő, ami sajnos nem éri el a 25 évet. A fiatalabb kollégák biztos azért tudnak elmenni nyugdíjba, mert már pályakezdőként hivatalos állomány tagja voltak és letelt a 25 év, sőt a katonai iskolai évek is beszámítanak. A törvényi szabályozás ellen nem lehet mit tenni, hova fordulni, mégha látszólag igazságtalan is. Talán az nyugtassa meg, hogy nem hivatásos állományban dolgozó nők sem mehetnek el hamarabb nyugdíjban, mivel az Ön korosztálya irányadó öregségi nyugdíjkorhatára 62 év, előrehozott nyugdíjba is leghamarabb 57 évesen mehetnek el.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer