Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Tamás Eszter 2008-07-03 12:59 [3729]
Tisztelt Hölgyem! Köszönöm válaszát a 3713-as kérdésre. Szeretnék további jogszabályi megerősítést kérni az ügyben. 2. gyerekemmel vagyok otthon, tehát az "anyagilag jól járni" alatt a következőt értettem: 1. 2008. október 1-től szerettem volna visszamenni dolgozni. Ez azt jelentette volna, hogy a 2008. nov. 6-ig járó GYED-et megszüntetem, kérem helyette a GYES-t és elkezdem kivenni a 2 gyerek után járó szabadságaim (kb. 75 nap). Ebben az esetben: - a munkáltató felmondhat-e, ha nem akar vagy átszervezés miatt nem tud alkalmazni. Ha felmondhat, mikor és milyen anyagi vonzattal? (szabadság kifizetése, 30 napos felmondás vagy a szerződésben rögzített 2 hónapos, végkielégítés kifizetése?)Felmondás szempontjából a közös megegyezés az előnyös számomra? Több helyen olvastam, hogy GYES alatt a MT. változása miatt védettség van és a munkáltató nem mondhat fel. Ha nem tud munkát biztosítani, akkor ún. állásdíjat (?)köteles fizetni. Ez a jogszabály a fent említett esetre is érvényes (és akkor is, ha a rendes szabadságom kivételével kezdem a munkába állást?) vagy: 2. maradjak otthon a GYED végéig, majd GYES alatt kezdjek el dolgozni és ha ekkor nem tud/akar foglalkoztatni, akkor élhetek a védettséggel? A kérdés anyagi vonzata azért fontos, mert ha már most védettség alatt állok - tehát a munkáltatóm sem a szabadság, sem a GYES alatt nem mondhat fel, mert a gyerek nem töltötte be a 3. életévét - (2009. nov. 6-án lesz 3 éves) akkor anyagilag számomra talán előnyösebb most visszamenni dolgozni és élni a törvény adta jogaimmal, mint kivárni a gyerek 3. évét és akkor átvenni a felmondást. Köszönettel!

Kedves Kérdező ! 2006. január 1-től változtak úgy a tb jogszabályok, hogy a szülő a GYES folyósítása mellett már nem csak 4, hanem 8 órában (teljes munkaidőben)vállalhat munkát. Az Mt. a változást követve, a 90. § e) pontjába (felmondási tilalom) a következőt emelte be: 90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt: e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának. Továbbá ugyanezen paragrafus (2) bekezdése tartalmazza azt is, hogy A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama a) a tizenöt napot meghaladja, ezt követően csak tizenöt nap, b) a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap elteltével kezdődhet el. Ez azt jelenti, hogy ha lejár a GYES, azt követő 30 nap eltelte után indulhat meg a felmondási idő (természetesen ha a munkáltató mond fel). A GYES igénybevétele alatt, tehát ha munkát is vállal felmondási védelem alatt áll, a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a jogviszonyát. A jogviszonya csak közös megegyezéssel vagy rendkívüli felmondással szüntethető meg. Anyagilag jobban járna ha a munkabérét plusz a GYES összegét is megkapná, így célszerű visszamenni, a GYED-ről GYES-re áttérni. A munkáltató természetesen a szabadság kiadása alatt sem szüntetheti meg a jogviszonyát, hiszen akkor is GYES-ben részesül. Nehéz helyzetben a munkáltató van, hiszen rendes felmondással nem küldheti el, foglalkoztatnia kell, ha ezt nem tudja megtenni, akkor is fizetnie kell a munkabérét. Állásidő ilyenkor nem jöhet szóba, hiszen az az a szituáció, mikor valami oknál fogva nem működik a cég, nem termel...stb. Jelen esetben vagy talál végzettségének megfelelő munkakört vagy közös megegyezéssel megszüntetik a jogviszonyt. Az utóbbi esetben nem jár Önnek semmi, hacsak meg nem állapodnak valami pénzösszegben (lehetőség van rá, a törvényi keretek közt bármiben megállapodhatnak),aminek kb. annyinak kellene lennie mint az éves fizetése (hisz még 1 évet dolgozhatna). Ha GYES után felmondanak Önnek, akkor jár végkielégítés, ha a szerződésben 2 havi van rögzítve, akkor annyi, plusz a felmondási időre járó pénz, ha marad bent szabadsága, annak a pénzbeli megváltása.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer