Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Balla Zoltán 2008-01-22 22:46 [3389]
Tisztelt Cím! Feleségemmel 48 éve boldog házasságban élünk. Két felnőtt gyermekünk van. Elérkezettnek láttuk az időt, hogy végrendeletet készítsünk. Áttanulmányoztam a január 2-i állapotában hatályos 1959. évi IV. törvényt a Polgári Törvénykönyvről, az 1990. évi XCIII. törvényt az illetékekről és az 1991. évi XLI. törvényt a közjegyzőkről. Nagy részét megértettem, de néhány momentumot nem. Ezek megvilágításához kérem segítségét. 1. Tulajdon- és használati jog szempontjából az illeték meghatározásánál figyelembe kell-e venni az ingatlan (lakás, üdülő, garázs) berendezését, felszerelését stb.? Ha igen, hogyan? 2. Közös tulajdonnak az elhalálozott házastársra jutó 1/2 része után kell-e illetéket fizetnie az örökösként megnevezett életben maradt házastársnak lakás ( lakberendezés) és üdülőhasználati jog esetén? 3. A baleseti halál esetére szóló biztosítás illeték szempontjából ugyanolyan elbírálás alá esik-e, mint az értékpapír? 4. A házastárssal együtt bejegyzett, holtig tartó haszonélvezeti jog hagyaték-e, vagy csak törlődik, és az életben maradt házastárs joga automatikusan érvényben marad? Ha hagyaték: nem lakás célú ingatlan (üdülő) közös haszonélvezeti jogára érvényes-e az életben maradt házastársnak az 1990. évi XCIII. tv. 16. § (1) e) által meghatározott illetékmentessége? Tisztelettel: Balla Zoltán

Tisztelt Balla Úr! Jól rendszerezett kérdéseire az alábbiak szerint válaszolok: 1. Tulajdon- és használati jog szempontjából az illeték meghatározásánál figyelembe kell-e venni az ingatlan (lakás, üdülõ, garázs) berendezését, felszerelését stb.? Ha igen, hogyan? Az ingatlan és az ingók öröklési illetéke két külön dolog, az ingatlan öröklésénél csak és kizárólag az ingatlan (azaz a földdel tartósan egyesített dolog, ami állagsérelem nélkül nem mozdítható) értéke számít, ebben az esetben semmiféle berendezési tárgy nem növeli az értéket. Ide nem értve pl. a beépített konyhabútort, vagy beépített szekrényeket, amelyek tartozékként növelhetik az ingatlan értékét. 2. Közös tulajdonnak az elhalálozott házastársra jutó 1/2 része után kell-e illetéket fizetnie az örökösként megnevezett életben maradt házastársnak lakás ( lakberendezés) és üdülõhasználati jog esetén? Minden ingatlanvagyont és 300.000,-Ft fölötti értékű ingóvagyont, vagyoni értékű jogot öröklés címén megszerző tulajdonosnak öröklési illetéket kell fizetnie, így a végrendeleti öröklés alapján a túlélő házastársnak is. 3. A baleseti halál esetére szóló biztosítás illeték szempontjából ugyanolyan elbírálás alá esik-e, mint az értékpapír? Elvileg a haláleseti biztosítás is mentes az illeték alól, de jó lenne megkérdezni egy közjegyzőt, vagy az illeték( most már adó-)hivatalt is. 4. A házastárssal együtt bejegyzett, holtig tartó haszonélvezeti jog hagyaték-e, vagy csak törlõdik, és az életben maradt házastárs joga automatikusan érvényben marad? Ha hagyaték: nem lakás célú ingatlan (üdülõ) közös haszonélvezeti jogára érvényes-e az életben maradt házastársnak az 1990. évi XCIII. tv. 16. § (1) e) által meghatározott illetékmentessége? Igen, a halotti anyakönyvi kivonat földhivatali becsatolásával a hivatal törli az elhunyt házastárs haszonélvezeti jogát, míg a túlélő házastárs joga válatozatlanul fennmarad. Nem, a hivatkozott törvényhely csak lakásra vonatkozik, más ingatalon fennálló haszonélvezet nem élvez hasonló kedvezményt. Ha a két felnőtt gyermekük az egyedüli örökös, akkor végrendelet nélkül a törvényi öröklés rendje szerint is ők kapják az örökséget, így nem is szükséges mindenképpen végrendelkezni, hacsak nem többrétűen kívánnak rendelkezni a gyermekek, vagy akár harmadik személyek javára is. Célszerű a végrendeletet közjegyzővel készíttetni, mivel ők foglalkoznak ezzel leggyakrabban.

tisztelettel:
Dr. Nyul Balázs
drnyulbalazs@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer