Kapcsolat Gy.I.K. Felelősség    
 
Hírek

2010/12/29

A kérdésfeltevés átmenetileg szünetel.

köszönettel: a szerk.

2009/05/01

Kérjük Önöket, amennyiben a befizetéstől számított harmadik napon sem kaptak még választ értesítsenek bennünket, mert előfordul, hogy nem tudjuk a befizetőt beazonosítani.

köszönettel: a szerk.


   Keresés a válaszok között


Kereshet a kérdés azonosítójára, a korábban megadott névre és kérdésre, valamint a válaszra is.


   Statisztika

Összes kérdés: 2863
Ebből ma érkezett: 0


A keresés eredménye:

Marton József 2007-12-02 20:35 [3346]
A felsőoktatásban oktatok. Rengeteg szabadságom van, amit nem tud az egyetem jól beosztani, tervezni, kiadni. Ez régóta probléma. A nyári időszakban 3-4 hétnél többet nem engedélyeznek. Azért, hogy ne büntessék meg a munkáltatót a következő évre átvitt szabadságok miatt, kiadták úgy, hogy valójában nem vagyok (vagyunk) szabadságon, hiszen oktatunk, kiadott feladatokat végzünk el. Vagyis tömegeket dolgoztatnak szabadságuk ideje alatt. Mit tehetünk? Másik kérdésem: az egyetemi SZMSZ és a munkaköri leírásom is egyértelműen tartalmazza, hogy köteles vagyok részt venni kutatásokban, tudományos munkában és ezzel összefüggésben konferenciákon előadások tartása. A konferenciákon való részvétel összes költségének legalább 20%-os térítésére kötelez a Kar. Ez lehet szabályos? Harmadik kérdésem: hogyan lehet értelmezni a kötetlen munkaidőt. A szerződésünkben heti 40 óra szerepel, de senki, sehogy nem kontrollálja, hogy valójában mennyi időt töltök munkavégzéssel. Mit tehetek? Köszönöm szépen Marton József

Kedves Kérdező ! Első kérdésre a válasz: A szabadság mértékére és kiadására vonatkozó szabályokat az Mt. 130-136. §-a tartalmazza. Az alapszabadságnak csak az 1/4-vel rendelkezik a munkavállaló, a 3/4-ét a munkáltató, az általa megadott időpontban adhatja ki. Természetesen jogellenes, ha a szabadság csak papíron van kiadva, a valóságban viszont a kérdéses napokon munkát végeznek. Munkaügyi bírósághoz nemigen érdemes ilyen problémával fordulni, hiszen csak kötelezni tudja a munkáltatót a tényleges kiadásra, de szankciót nem tud alkalmazni. Aki szankcionálni tudja a munkáltatót az az illetékes munkaügyi felügyelőség. Náluk lehet bejelentést tenni, melyre ellenőrzést tart és ha visszaélést, szabálytalanságot talál, bírságol. Persze kérdéses, hogy mennyire célravezető a munkáltatót "feljelenteni". Egyéb eszközük viszont nem nagyon van. Második kérdésre válasz: A munkaviszonnyal kapcsolatosan felmerült költségekre a szabályt az Mt. 153. § (1)- (2)bekezdése a következők szerint tartalmazza: A munkáltató köteles a munkavállalónak megtéríteni azt a költségét, amely a munkával kapcsolatos kötelezettségek teljesítése során a munkavállalónál szükségesen és indokoltan merült fel, továbbá a munkáltató érdekében felmerült egyéb szükséges költségeket, ha az utóbbihoz a munkáltató előzetesen hozzájárult. A munkába járással összefüggő költségeket külön jogszabály szerint kell megtéríteni. Amennyiben tehát a munkáltató érdekkörében eljárva vesz részt konferenciákon, a munkáltató utasítása alapján, akkor annak teljes költségét a munkáltatónak kell állnia ! Harmadik kérdésre válasz: Olyan munkajogi kategória, hogy kötetlen munkaidő nincsen, csak rugalmas munkaidő, ami azt jelenti, hogy a törvényes munkaidőn belül (heti 40 óra, napi 8 óra fő szabály szerint) a munkavállaló a munkaidejét önállóan osztja be. Ilyen helyzetekben a munkáltató nem szokta ellenőrizni, hogy a munkaidőt a munkavállaló hol tölti, hanem az elvégzett feladatokat ellenőrzi, vagy tartja szem előtt, hogy a munkavállaló azokat ellássa. A vezető állású munkavállalóknál rendelkezik úgy a törvény, hogy a munkaidejét maga osztja be és nem illeti meg túlóráért díjazás. Egyéb munkavállalóknak viszont jár a pótlék, ha a törvényes munkaidőn felül dolgoznak. Továbbá, az Mt. 147 § (6)bekezdése azt is leírja, hogy eltérő megállapodás hiányában a 147 §(1)-(3) és (5) bekezdésben foglalt rendelkezések nem alkalmazhatók, ha a munkavállaló a munkaideje beosztását, illetve felhasználását maga határozza meg. Ez azt jelenti, hogy rugalmas munkaidő esetén nem jár túlórapótlék, hacsak másképp meg nem állapodtak a munkáltatóval. A munkáltató érdeke, hogy ellenőrizze, hogy a munkavállalók a munkaidejüket munkában, munkahelyen töltik e, ha ezt nem teszi önmagának árt, de az ellenőrzést kikényszeríteni nem lehet.

tisztelettel:
Dr. Tóth Edina
drtothedina@onlinejogasz.hu



   OnlineJogász.hu
 
© www.onlinejogasz.hu ViP-CMS - A Sokszínű Tartalomkezelő Rendszer